İÇ ANADOLU BÖLGESİ ODA/BORSA İSTİŞARE TOPLANTISI KTO’DA YAPILDI

İÇ ANADOLU BÖLGESİ ODA/BORSA İSTİŞARE TOPLANTISI KTO’DA YAPILDI Haberler


İÇ ANADOLU BÖLGESİ ODA/BORSA İSTİŞARE TOPLANTISI KTO’DA YAPILDI

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında gerçekleştirilen “İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar Ortak İstişare Toplantısı”na Kayseri, Sivas, Yozgat, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Aksaray illerine bağlı 28 oda- borsa katıldı

Kayseri Ticaret Odası (KTO), Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Kayseri Ticaret Borsası’nın (KTB) işbirliğinde Odamız ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda; Kayseri Sivas, Yozgat, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Aksaray Oda-Borsa Başkanları, Yönetim Kurulu, Meclis Ve Meslek Komitesi Üyeleri, Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri, Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu Başkan ve Üyeleri hazır bulundu

Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy,  bölgede bulunan 7 il ve bu illerde TOBB’a bağlı 28 Oda- Borsa’nın katılım sağladığı bu önemli toplantıya Kayseri olarak ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek toplantının düzenlenmesinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmasının başlangıcında, Erciyes Üniversitesi’nin 2019-2020 yılı Akademik Yılı Açılış Töreni’nde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na “Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik” alanında verilen fahri doktora unvanı için Başkan Hisarcıklıoğlu’nu tebrik ederek başarılı çalışmalarının devamını diledi.


‘Ülkesini en çok seven, işini en iyi yapandır’ düsturu ile hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Gülsoy; “Yıllardır ülkemiz ve coğrafyamızda yaşananlara baktığımızda,  malum ülkelerin 100 yıl önce göremedikleri bazı hesapları bugünlere bıraktıkları, sözde din, mezhep, nesep, demokrasi, temel hak ve hürriyetler, insan hakları gibi gerekçelerle kurdurdukları ve maşa olarak kullandıkları terör örgütleri ile coğrafyamızda yeni sınırlar çizmeye çalışıyorlar. Malum ülkelerin, malum sözde gerekçelerle, komşularımız ve Osmanlı’nın eski toprakları olan ülkelerde yaptıklarını ve yapmaya çalıştıklarını çok iyi görüp, bin yıllık vatanımızın bağımsızlığı, bölünmez bütünlüğü ve kalkınması adına, birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenip daha çok çalışmamız ve uyanık olmamız gerektiği kanaatimi bu vesile ile bir kere daha ifade etmek istiyorum.  İş dünyasının mensupları olarak, bugün üretmekte, alıp-satmakta, rekabet etmekte ve pazar bulmakta karşılaştığımız bazı zorluklara rağmen tasarrufu esas alarak daha çok çalışmamız gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Şehirlerin çözüm bekleyen sorunlarının bu toplantıda detaylıca konuşulacağını aktaran Başkan Gülsoy, hayata geçirilmesi elzem olan projeler hakkında TOBB Başkanı’na bilgiler verdi.

Başkan Gülsoy; “Bir süredir faizlerde yaşanan düşüşe özel bankaların direncinin mutlaka kırılması gerekiyor. Faizlerin artırıldığı zaman anında refleks gösteren özel bankalar, faiz düşünce neden ayak sürüyorlar? Hükümet, Bankalar Birliği ve BDDK’nın kararlarına rağmen belli limitlerdeki banka borçlarının yeniden yapılandırılmasında da özellikle özel bankaların direnç gösterdiğini ifade etmek isterim. Faizleri daha aşağı çekmedikçe, dövizin uzun süre stabil kalacağına inanmadıkça ve enflasyon rakamları da fiiliyatta tek haneli rakamlara indirmedikçe müteşebbislerin bunca teşvik uygulamasına rağmen yeni yatırım yapması, dolayısı ile istihdam yaratması  zor gözüküyor. Yeni bir yıla, yeni asgari ücretle girmek üzereyiz. Bu noktada bir süredir asgari ücret üzerinden uygulanan  teşvik ve indirimler mutlaka devam etmelidir. 2019 yılında 500’den fazla istihdam sağlayana 101 TL, 500’in altında istihdam sağlayana ise 152 TL uygulanan asgari teşvik piriminin aynı olması gerekir.  Fazla istihdam oluşturan cezalandırılmamalıdır. İş davalarında uygulanan, 5 yıllık zamanaşımı süresinin 3  aya; kıdem, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, kötü niyet ve ayrımcılık tazminatlarından doğan alacakları için dava açma süresinin 1 yıla indirilmesi çalışanın yasal yollara başvurmasında engel olmamasına rağmen; sürenin uzunluğundan doğan ertelemeler ile karşılıklı hak kayıplarının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yeni vergi yüklerinden uzak durulmalı, teşvik mevzuatımız ilçe ve sektörel bazlı yeniden gözden geçirilmelidir. Kayseri başta, burada bulunan Orta Anadolu’nun güzide illerinin ticaretten gerekli payı alabilmeleri adına, insan ve yük taşımacılığında önemli olan demir yolları, otoban, havaalanı, yüksek hızlı tren, lojistik merkez gibi bölgemizi kalkındıracak elzem projeler hayata geçirilmelidir. Şehirlerin merkezi hükümet veya yerel yönetimlerce ulaşım başta olmak üzere altyapılarının tesisine de öncülük etmeleri gerektiğine inanıyorum” dedi.

Dünya Girişimci Kadınlar Gününü kutlayarak konuşmasına başlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; 2007 yılında Kadın Girişimci Kurulları’nı kurana kadar kadın girişimcilerin oranının yüzde 5 olduğunu belirterek, “81 ilde kadın girişimcilerimiz reklamı, tanıtımı en iyi şekilde yaptılar. Bugün 1 milyon 500 bin girişimci içerisinde kadın girişimci oranı yüzde 9,5’a geldi. Bunda Kadın Girişimci Kurullarının çok büyük katkısı var. Bugün artık oda/borsalarımızda kadın yönetim kurulu başkanı, meclis başkanı, yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri var. Kadın girişimci sayısını artırmak istiyoruz. Çünkü zengin olmak istiyorum” dedi.
Yurtiçinde ve dışında terör örgütleriyle mücadele eden asker ve polislere selamlarını gönderen TOBB Başkanı, “Şehitlerimizin mekanı cennet olsun. Bu son Barış Pınarı harekâtında camia olarak devletimizin yanında durduk. STK’lar ve meslek örgütleri ile birlikte devletimizin yanında olduğumuzu bildirdik. Cumhurbaşkanımızla, CHP ve MHP liderleriyle, Milli Savunma Bakanımızla bir araya geldik. 190 ülkedeki muhataplarımıza ve uluslararası kuruluşlara, harekatın meşru ve haklı olduğunu anlattık. Türkçe konuşan ülkelerin ortak iş kuruluş, Türk TSO Başkanı olarak, Bakü’de Türk dünyası iş örgütleriyle bir araya geldik. 6 ülkenin iş insanları aynı çatı altında toplandık. Onların da desteğini aldık” şeklinde konuştu.
“Baba ocağım Kayseri’de, memleketimde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyen Hisarcıklıoğlu, Kayseri’nin ahde vefaya ne kadar önem verdiğini vurgulayarak, “Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin şahsıma tevdi ettiği fahri doktora unvanı ve akademik yıl açılış törenindeydik. Bana layık gördüğünüz bu unvanı, Kayseri iş dünyası başta olmak üzere tüm Türk iş dünyası adına aldım. Allah sizlerden ve emeklerinizden razı olsun” dedi.
Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat’tan girişimciler ve OSB başkanlarıyla bir arada olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “İçinde bulunduğumuz bu bölge, imkansızlıklar içinde imkansızı başaran insanların olduğu bir bölgedir. Geçmişte bu illerimizin durumunu hepiniz çok iyi bilirsiniz. Bugün geldiğimiz noktada bu iller; Türkiye’nin önemli tarih-kültür, tarım-hayvancılık, sanayi, turizm ve eğitim kentleri haline geldiler. İllerimizdeki bu dönüşüme öncülük eden Oda-Borsalarımıza teşekkür ediyorum. Şimdi illerimizi gelecek hedeflerine taşımak için çalışmak zorundayız, üyelerimize yol göstermek, önünü açmak zorundayız. Bunun için son dönemde sizlerin talepleriyle birçok düzenlemenin hayata geçmesini sağladık. Şimdi de istişare toplantımızda bunları ele alacağız” şeklinde konuştu.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci de Kayseri’nin 3 OSB ve 1 üretim ağırlıklı serbest bölgesi ile toplam 42 milyon metrekare alanda bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ettiğini aktararak Kayseri’nin ihracatının iyiye gittiğini 2019 yılında ihracat sıralamasında 10. sıraya yükseldiğini belirtti.

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış ise üyelerinin sıkıntılarını çözmek için var güçleriyle çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

 


Kulanıcı Yorumları

Bu içerğie ait yorum bulunmamaktadır.

Yorum