İSTİKLAL MARŞI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ TÖRENLE VERİLDİ

İSTİKLAL MARŞI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ TÖRENLE VERİLDİ Haberler


İSTİKLAL MARŞI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ TÖRENLE VERİLDİ

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde okul öncesi ve ilkokul kategorisinde ilk kez düzenlenen “İstiklal Marşı Güzel Okuma’ Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde okul öncesi ve ilkokul kategorisinde ilk kez düzenlenen “İstiklal Marşı Güzel Okuma’ Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenen törenle verildi. KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Bu yarışmayı düzenlemekteki amacımız İstiklal Marşımızın anlam ve önemini vurgulamak, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza milli duyguları, vatan, millet, bayrak sevgisi ve saygısını pekiştirmekti. “ dedi.

KTO M.Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Başkan Ömer Gülsoy’un yanı sıra Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Yarışma jüri üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.

GÜLSOY : İSTİKLAL MARŞI’MIZIN HER MISRASINDA VATAN VE BAYRAK AŞKI BULUNMAKTADIR

Ödül törenin açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Gülsoy, İstiklal Marşımızın büyük mücadeleye coşku ve heyecan kazandıran Abidevi eser olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bugün yediden yetmişe herkesin aynı inanç ve heyecanla okuduğu, ezberlediği ve haykırdığı İstiklal Marşı’nın her mısrasında tarih, medeniyetin ortak değerleri, vatan ve bayrak aşkı bulunmaktadır. Marşımız varlığımıza ve birliğimize yönelik her tehdit karşısında nazlı ve şanlı hilalin altında toplanmaya hazır milletimizin ortak vicdanı, yüreği ve iradesidir. İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışmasını düzenlemekteki amacımız; İstiklal Marşımızın anlam ve önemini vurgulamak, milli şairimizi, milli mücadelede bu vatan uğruna hayatlarını kaybeden şehit ve gazilerimizi yad etmek, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza milli duyguları, vatan, millet, bayrak sevgisi ve saygısını pekiştirmek, çocuklarımızın kendisini ifade etmek ve özgüvenini geliştirmek ve güzel Türkçemizin doğru etkili ve kurallarına uygun olarak kullanılmasını özendirmektir. Bu vesileyle Kayseri Ticaret Odası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması düzenledik. Milli Mücadele ruhuna sahip olmak, Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve onun dizelerini anlamaya ve genç kuşaklara aktarmak istedik. ” dedi.

Gülsoy, öğrencilerden gelen videoları izlediklerinde çok duygulandıklarını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde Okul öncesi ve İlkokul seviyesinde öğrenim gören çocuklarımızın İstiklal Marşı’mızı en güzel şekilde ezbere okuyup videolarını bizlere gönderdiği bir yarışma organize ettik. Umarım başarıl olmuşuzdur. Çocuklarımız ve ailelerimizin yarışmamıza ilgisinden oldukça memnun olduk. Kısa süre içerisinde yarışmamıza 1186 öğrencimiz gönderdikleri videolarla katıldı. Milli Mücadelenin ruhunu ve kararlılığını yansıtan ve aynı zamanda mücadeleye coşku kazandıran İstiklal Marşı'mız, öğrencilerimiz tarafından coşkuyla okundu. Öğrencilerimiz, sergiledikleri üstün performanslarıyla birbirine çok yakın puan aldılar. Çocuklarımızın performanslarını odamız sanat komisyonu üyeleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosunda yer alan öğretmenlerimizden oluşan 7 kişilik komisyonumuz değerlendirdi. Benimde ziyaret ettiğim komisyonumuz videoları 10 kriter üzerinden değerlendirirken bir hayli zorlandı. İnanın videoları her izlediğimizde tüylerimiz diken diken oldu, gözlerimiz yaşardı ve duygulandık. Çocuklarımızın heyecanını, coşkusunu onlarla beraber yaşadık. Bütün öğrencilerimize Türk Bayrağı ve “100 yıl” temalı sertifika, ‘Direnişten dirilişe İstiklal Marşı Yolculuğu’ kitabı, defter, ajanda ve kalem hediyelerini adreslerine gönderdik. Buradan Yarışmamıza katılan her öğrencimizi ve onları yalnız bırakmayan Velilerimizi huzurlarınızda yürekten kutluyorum. Dereceye giren çocuklarımızı da tebrik ediyorum.”

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ise “İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100. yılında bir kez daha oturup ecdadımızın hangi güçlüklerle bu noktaya gelmiş bir kez daha düşünmeliyiz. Bizler valilik ve büyükşehir belediyesi olarak çocuklarımızın, gençlerimizin milli ve manevi değerlerine bağlı olarak yetişmesi için her türlü çalışmayı ve gayreti gösteriyoruz. Bu organizasyon da bunlardan bir tanesi. Gençler bizim geleceğimizin teminatı, bizlerin yarını ve geleceğimizin mimarıdır. Bunun için onların en iyi şekilde yetişmesi için, çağın gerekliliğine uygun şekilde eğitimlerini almaları için bizler üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Onlara düşen görev kendilerini en iyi şekilde yetiştirmek ve bu konuda kararlı bir şekilde geleceğe yürümek. Bizler gençlerimize inanıyoruz, güveniyoruz ve çok seviyoruz. İnşallah milletimizin, devletimizin yarınları için bizden çok daha büyük işlere imza atacaklar. Bunun için biz de bugünden üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u da rahmet ve minnetle yad ediyorum” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Memduh Büyükkılıç’ta ödül töreninde yaptığı konuşmada, temennilerinin cumhuriyetin ilelebet payidar olması, İstiklal Marşı'nın aynı şekilde terennüm edilmesi olduğunu ifade etti.

İstiklal Marşı'nın Türk milletinin milli birlik, beraberlik ve bağımsızlığının sembolü olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, marşın geçmişte Türk milletine umut olduğu gibi, gelecekte de her daim güç olmaya devam edeceğini aktardı.

2021'in "Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı" olarak kutlanmasının da bir o kadar anlamlı olduğunu belirten Büyükkılıç, şunları kaydetti:

"Mehmet Akif Ersoy'un da deyişiyle, 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı ve marşları' yazdırmasın. Cenabı Allah gökte bu şanlı bayrağımızı indirmesin, minarelerden ezanlarımızı dindirmesin. 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla milli marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u, aziz şehitlerimizi, ahirete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını da ayrıca minnetle andığımızı buradan belirtmek istiyorum."

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Ömer Gülsoy, Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahamettin Karaköse, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Kaya tarafından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören dereceye giren öğrenciler tarafından gönderilen videolardan hazırlanan kolajın izlenmesiyle son buldu.

İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması İLKOKUL KATEGORİSİNDE; 

1.)  Mehmet Alçı İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi GÖKSU SERT,

2. ) Ahmet Paşa İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi ZEYNEP MEVA ŞİMŞEK,

3. ) Hacılar İstiklal İlkokulu 4 sınıf öğrencisi EMİNE BEKTEMİR

OKUL ÖNCESİ;

1. ) Cengiz Topel Anaokulu öğrencilerinden NUR SENA AKKUŞ,

2.) Jandarma Er Ferhat Doğan Anaokulu öğrencilerinden ÖMÜR URAS ARĞİŞ,

3. ) Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Mahmut Öner Anaokulu öğrencilerinden YAVUZ SELİM ÜZÜM oldu.

Jüri Özel Ödülü ise Yeşilhisar Kavak İlkokulu öğrencilerinden AYŞE EBRAR YAMUK’a verildi.


Kulanıcı Yorumları

Bu içerğie ait yorum bulunmamaktadır.

Yorum