Kayseri Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Kayseri Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi Haberler


Kayseri Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Kayseri Ticaret Odası (KTO) 2018 yılı Ekim ayı olağan Meclis toplantısı yapıldı.

Dışişleri Komisyonu Üyesi ve MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’in katılımı ile yapılan toplantıya; MHP İl Başkanı İsmail Özdemir ile KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meslek Komite Başkanları ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Meclis toplantısına katılımlarından dolayı İsmail Özdemir’e teşekkür etti.

Meclis Başkanı Cumhuriyet’in ilanının 95. yıldönümünü kutlayarak, “Gazi Mustafa Kemal önderliğinde kazanılan milli mücadele ile tarihte eşine rastlanmayacak bir başarı gerçekleştirilmiştir. Yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen inanç ve kararlılık örneği olarak kazılan bu zafer; Milletimize kayıtsız şartsız egemenliğin sağlandığı Cumhuriyet Rejimini armağan etmiştir”    ifadelerine yer verdi.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın konuşmasının ardından Ekim ayı Meclis toplantısında, gündemde yer alan maddeler tek tek görüşülerek Meclis üyelerinin oylarına sunuldu.

İştirak edilen toplantılar, yapılan ziyaretler hakkında da bilgilerin verildiği toplantıda, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, gündeme ilişkin bir konuşma yaptı.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy konuşmasının başında Cumhuriyet’in İlanının önemine değinerek; “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, canlarını feda ederek bu vatanı bizlere miras bırakan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Rabbim Türk Milleti’ni sonsuza kadar birlik, beraberlik ve huzur içerisinde ilelebet tam bağımsız olarak payidar kılsın. Rabbim, 95. yıldönümünü yaşadığımız Cumhuriyet’in daha nicelerini huzur içerisinde görmeyi, 2023, 2051, 2071 hedeflerimize erişmeyi nasip etsin” dedi.

Cumhuriyet Bayramının 95. yıl dönümünde açılışı yapılan İstanbul Havalimanının ülkemize hayırlar getirmesi temennilerinde bulunan Başkan Gülsoy; “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılışı gerçekleşen ülkemizin en büyük yatırımı olan İstanbul Havalimanı, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun. Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın, ülkemizin ticaret ve ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyorum. Her zaman vurguladığım gibi marka değerini artırmanın en önemli kriterlerinden biri de ulaşılabilir, ulaştırabilir olmaktan geçmektedir. Bu kapsamda yeni havalimanımızı, ekonomide devler liginde yer almamız için önemli görüyorum” ifadelerini kullandı.

Gülsoy, Kayseri’nin havaalanının da genişletilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Ülkelerin, şehirlerin gelişimi havaalanları, otoban bağlantıları, hızlı tren ve lojistik merkezlerinin olmasıyla doğru orantılıdır. Bu kapsamda şehrimizin de tüm bunlara sahip olması gerektiğini her zaman dile getiriyoruz. Meclis Başkanımız Sayın Binali Yıldırım Başbakan iken Odamıza yaptığı ziyarette, bunların yapılacağının sözünü vermişti. Eğer bunlara sahip olursak Kayseri gerçekten hak ettiği yere ulaşacaktır. İhracatta son 5 yıldır 12 sırada çakılı kalan Kayseri, rakamlarla 1,5 ve 1,8 milyar dolar arasında gidip gelmekte. Ulaşım yollarının iyileştirilmesiyle kısa vadede ilk 10, uzun vadede ise hem sıralamada hem de rakamlar bazında ilk 5’e gireceğimize canı gönülden inanıyorum. Kayseri artık kendi yağıyla kavrulamayacak kadar büyük. Bu nedenle hepimiz bu taleplerimizin takipçisi olmalı elimizden geleni yapmalıyız. Sayın Vekilim özellikle sizden de bu konuların takipçisi olmanızı istiyoruz” diye konuştu.

Piyasalarda bir dengelenme süreci içerisine girildiğini fakat henüz her şeyin yerli yerine oturmadığını ifade eden Gülsoy; faiz oranlarının hala yüzde 35 yüze 40 arasında olmasının, iş dünyasının tedirginliğini artırdığını dile getirdi.

“Enflasyonla Topyekûn Mücadele” kapsamında başlatılan kampanyaya destek veren firmalara bir kez daha teşekkür eden Gülsoy; “Kendisine uzatılan eli hiçbir zaman geri çevirmeyen Kayserimiz, devletinin daima yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Kampanyanın başladığı günden bu yana, gerek Odamıza gerekse şehrimizdeki diğer Odalara başvuru yaparak indirim yapacaklarını bildiren üye sayımız hızlar artıyor. Sayamadığımız daha nice firmamıza ve tüm şehrimize teşekkür ediyoruz”  dedi.

Ekim ayı içerisinde Standardizasyon Zirvesi’ne katılan Gülsoy, Meclis üyelerine programla ilgili detaylar aktararak özellikle kalite konusunda standartların aşılması, Avrupa standartlarının da üstüne çıkılması gerektiğini vurguladı.

Antalya’da 9. Düzenlenen Fuarda Kayseri ticaret Borsası ile birlikte açılan stantta Kayseri’yi temsil ettiklerini ifade eden Gülsoy, Coğrafi işaretli tescili çalışmalarını KAYSERİ’DE İLK KEZ Kayseri Ticaret Odası’nın başlattığını hatırlatarak; “Kayseri Mantısı, Kayseri Sucuğu, Kayseri Pastırması, Bünyan Halısı, Yahyalı Halısı, Soğanlı Bebeği, Develi Cıvıklısı, Tomarza Kabak Çekirdeği, Yamula Patlıcanı, İncesu Karaevrek Üzümü olmak üzere Kayseri’nin şu an için 10 tane coğrafi işaret tescilli ürünü bulunmaktadır. Kayseri Mantısı, Kayseri sucuğu ve Kayseri pastırmasının coğrafi işaret tescili Odamıza ait olup şehrimizde tescil çalışmalarını ilk başlatan da Kayseri Ticaret Odası’dır. Bununla gurur duymalıyız. Ulusalda ün salmış YÖREX Fuarının önümüzdeki süreçte uluslararasında da adından söz ettireceğine inanıyorum. Biz de, Kayseri olarak bu fuarın şehrimizde düzenlenmesi için çalışmalıyız” diye konuştu.

Gülsoy, “100 Günlük Eylem Planı” içerisinde yer alan Model Fabrika’nın Kayseri’de de kurulacak olmasının şehir için çok önemli olduğunu söyleyerek; “Model fabrika ile verimlilik artıracağını, Kayseri sanayisine, işletmelerine ve KOBİ’lerimize çok yardımcı olacağını düşünüyoruz. Kayseri Sanayi Odası, Mimarsinan OSB ve Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ile ortaklaşa yaptığımız bir çalışma olup fabrika AGÜ Kampüsü içerisinde olacak” ifadelerini kullandı.

Kayseri’de işverenlere yönelik konkordato söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Gülsoy, “Dini ve ticari ahlakımıza uygun olmayan, Kayseri esnafımıza, iş adamlarımıza yakışmayan bir takım dedikoduların da dolaşmasını asla tasvip etmiyoruz. İşadamlarımızla ilgili olarak konkordatoya gidecekmiş, iflasın eşiğinde imiş gibi söylemleri asla ve asla tasvip etmiyoruz. Bu dedikoduyu çıkaranlara da prim vermemek lazım. Kayseri’de yüzlerce konkordato ilan edecek şirket var deniliyor. Hayır, yok. ona yakın konkordato ilan etmiş işletmemiz var. Nerede yüzlercesi“ dedi.

Son olarak Başkan Gülsoy, Meclis toplantılarına katılımlarından dolayı Dışişleri Komisyonu Üyesi ve MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’e teşekkür ederek başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Toplantıda konuşan Dışişleri Komisyonu Üyesi ve MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, gündeme ilişkin görüşlerini açıklayarak dış ilişkiler hakkında önemli bilgiler verdi.

Toplantının ardından Dışişleri Komisyonu Üyesi ve MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’e, hediye takdim edildi.


Kulanıcı Yorumları

Bu içerğie ait yorum bulunmamaktadır.

Yorum