KTO, MART AYI MECLİS TOPLANTISI'NI YAPTI

KTO, MART AYI MECLİS TOPLANTISI'NI YAPTI Haberler


KTO, MART AYI MECLİS TOPLANTISI'NI YAPTI

Kayseri Ticaret Odası (KTO), 2019 yılı Mart ayı olağan Meclis toplantısını yaptı.

 KTO konferans salonunda yapılan Meclis toplantısı; Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın katılımıyla gerçekleşti.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısına; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meslek Komite Başkanları ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür ederek, hayırlı bir seçim süreci geçirmeleri temennisinde bulundu ve çalışmalarında başarılar diledi.

Gündem maddelerinin tek tek oylanarak karara bağlandığı toplantıda, yönetim kurulunun ay içerisinde yaptığı faaliyetlere de yer verildi.

Dilek ve temennilerin ardından gündeme ilişkin konuşma yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy; konuşmasının başında ABD’nin Golan Tepeleri kararını kesinlikle kabul etmediklerini vurgulayarak;  “ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayarak Golan Tepelerini,’nin işgalini meşrulaştırma girişimini tanımanın mümkün olmadığını belirtmek istiyorum. ABD ve İsrail’i Birleşmiş Milletlerin bir çok kez aldığı kararlara uymaya davet ediyoruz. Her zaman olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin yanındayız” dedi.

Başkan Gülsoy konuşmasında, ay içerisinde Oda olarak yaptıkları toplantılardan, katıldıkları programlardan bazılarına da yer verdi.

Mart ayı başında yaptıkları İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısına gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirten Gülsoy; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 21 Ocak 2019’da İstihdam seferberliği çağrısı yaptı. Bu çağrıya en güçlü destek,  ülkemizin en büyük iş dünyası örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız, Değerli hemşerimiz Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan geldi.  Rıfat Başkan hiç şüphesiz ki bu çağrıya destek verirken bizlerle istişare etti ve bizlere güvendi. ‘Burası Türkiye, Burada iş Var’  sloganı ile başlatılan bu çağrıya, her zaman olduğu gibi Kayserimizden güçlü bir destek verildi.  Mart başında Sayın Valimiz Şehmus Günaydın’ın da katılımıyla Odamızın ev sahipliğinde bu salonda, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Borsası,  Kayseri, Mimarsinan ve İncesu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlarının da destek ve iştirakleri ile Cumhurbaşkanımızın çağrısına destek olmak adına biz de, ‘Kayseri’de İş Var’ dedik. Kayseri’nin en büyük ve etkili meslek örgütü olarak,  değerli  üyelerimizin fedakarlığına, vatan sevgisine, üretim aşkına, ürettiğini ve ekmeğini paylaşmadaki cömertliğine güvendik ve bu destek deklarasyonunun altına imza attık.“Burası Kayseri Burada İş Var” kampanyasına, işçi alacağını beyan ederek, destek veren tüm üyelerimize ve hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Yılsonunu kadar istihdam rakamının 30 binin üzerine çıkacağını tahmin etmekteyiz. Kayseri’nin her zaman olduğu gibi bu kampanyada da; üniversiteler, belediyeler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte iş dünyasının beraber hareket ederek, yakışanı yapacağına canı gönülden inanıyorum” diye konuştu.  

Mart ayı içerisinde Oda olarak adeta Ankara’ya çıkarma yaptıklarını ifade eden Başkan Gülsoy; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yapılan Bilgilendirme seminerine 70’in üzerinde meclis üyemiz katılarak Kayseri Ticaret Odası’nın farkını bir kez daha gösterdi. Toplantıya katılarak “birlikte güçlüyüz” sloganımızın canlı örneğini yaşatan tüm arkadaşlarıma, bu vesile bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Gülsoy; “TOBB Seminerleri kapsamında Ankaraya gittiklerinde Lojistik Üssü’ne de ziyaret gerçekleştirdiklrini hatırlatarak; “Bir grup arkadaşımızla Ankara’da önemli bir ziyarette daha bulunduk.45 Uluslararası nakliye şirketinin bir araya gelerek 700 bin m2 alan üzerine kurulmuş, 400’den fazla firmanın 2 bin 500 personel ile faaliyet gösterdiği Ülkemizin ilk ve tek  ‘Uluslararası Taşımacılık üssü’ olan Ankara Lojistik Merkezi’ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldık. İnşallah birlikte ziyaret fırsatı buluruz inşallah. Darısı bize olsun inşallah diyelim. Başkanım, Her yol Kocasinanan’’a çıkıyor, her yol Kocasinan’dan geçiyor. Sizlerin de Kayseri Lojistik Merkezi kurulması noktasında destek ve katkılarını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Savunma Ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayisinin Gelecekteki Yeri’ Toplantısı’nın büyük ses getirdiğinin altını çizen Başkan Gülsoy, Milli Savunma Bakanımız, kendisiyle gurur duyduğumuz değerli hemşerimiz Sayın Hulusi AKAR’ın yanı sıra, Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı ve TOBB Başkanı hemşerimiz Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla   ‘Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayii’nin Gelecekteki Yeri’ konulu bir toplantıya ev sahipliği yapmanın gururunu taşıdığımızı bu vesile ile ifade etmek isterim. Eksik olmasın Milli Savunma Bakanımız ve beraberindeki misafirlerimiz toplantıya katılmadan önce Yönetim kurulumuzu ziyaret etti”

Kayseri’nin milli savunmadan hak ettiği payı mutlaka alması gerektiğini söyleyen Başkan Gülsoy; "Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ın da dediği gibi 'Coğrafya ne kadar kaderse, Türkiye bu coğrafyanın kaderidir'. Bizler bu coğrafyada tam bağımsız olarak ayakta kalmak için güçlü bir ekonomiye, güçlü bir orduya ihtiyacımız var. Bugün şükürler olsun ki, kahraman ordumuzun kullandığı silah, mühimmat, araç ve gerecin  % 65’i hatta % 70’lere varan kısmı, kamu ve özel sektör işbirliği ile ‘yerli ve milli’ olarak üretilmektedir.  Geride bıraktığımız 15 yılda bu oranın % 20’lerden % 70’lere ulaşması fevkalade sevindiricidir. Ama hedefimiz, tam bağımsız %100 yerli üretim yapmaktır. Halen Kayserimizde birçok üyemizin ve sanayicinin doğrudan veya dolaylı olarak  ‘yerli ve milli harp sanayine’ katkı adına üretim yaptığını biliyoruz. Ama, daha organize ve komplike bir hale dönüştürmek istiyoruz. Sayın Bakanımızda bu noktada Kayseri’ye destek vereceklerini herkesin huzurunda ifade etmiştir. KTO olarak, KAYSO, OSB’ler ve şüphesiz ki valiliğimiz, belediyelerimiz, ve şehrimizdeki askeri tesisler ile işbirliği halinde, bu süreci Kayseri’nin uyum kültürüne yakışan güzellikte takip edip, sonuçlandıracağımızdan şüpheniz olmasın” diye konuştu.

Geride bıraktığımız 3 aylık süreç içerisinde ekonominin genel durumuna da değinen Başkan Gülsoy;             ÖTV ve KDV indirimlerinin devam ediyor olmasından memnun olduklarını ifade ederek, “Aldıkları kararlar ve yaptıkları uygulamalarla daima iş dünyasının yanında olduklarını hissettiren Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Hazine ve Maliye Bakanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

2018 – 2019 ihracat rakamlarını veren Başkan Gülsoy 2018 yılına göre 2 aylık toplam ihracat artışının %9,5 olduğunu ve 2019 yılı sonunda bu rakamın daha da artacağına inandıklarını söyledi.

Meclis toplantısına katılımları için Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür eden Gülsoy; “Kayseri’nin bir adım daha ileri gitmesi, marka değerini artırması, başarılarıyla adından söz ettiren güçlü bir şehir olması adına yaptığınız çalışmalar çok önemlidir. Gerek sosyal gerek ekonomik açıdan halkın refah düzeyinin daha da artması için yeni ticaret merkezlerinin kurulmasında katkı ve desteğinizi bekliyoruz. Seçimler sonrasında şehrimizdeki tüm kurum kuruluşlarla ortak akılda buluşarak çok güzel projelere imza atacağız inşallah. Özellikle savunma sanayi iş birliği kapsamında yapılacak çalışmalar ve yatırımlarla şehrimiz ekonomisinin hak ettiği yere geleceğine inancım tamdır. Rabbim hepimizin yar ve yardımcınız olsun, Allah utandırmasın. bu vesile ile tüm üyelerimizi ve hemşerilerimizi Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde sandığa gitmeye davet ediyorum. Bu demokrasi inancının gereği ve vatandaşlık görevidir.  Huzur içerisinde bir seçim süreci temenni ediyor, sonuçların şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. ” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar da, yaptıkları ve yapılması planlanan hizmetleri anlatarak, Kocasinan'a ve Kayseri'ye değer katacak projeler hayata geçirdiklerini; yeni dönemde şehri geleceğe taşımak adına büyük projeler hayata geçireceklerini ve birçok alanda önemli bir istihdam sağlamak için yatırımlara imza atacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Arslan Mart ayı olağan Meclis toplantısını kapattı.Kulanıcı Yorumları

Bu içerğie ait yorum bulunmamaktadır.

Yorum