KTO ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KTO ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ Haberler


KTO ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Şubat ayı olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meslek Komitesi Üyelerinin katılımı ile gerçekleşti.

Gündemde yer alan maddeler tek tek görüşülerek karara bağlandığı toplantıda Şubat ayı Oda faaliyetlerine de yer verildi.

Gündem maddelerinin ardından konuşma yapan Başkan Gülsoy, Şubat ayı içerisinde Oda olarak yapılan faaliyetlere değinerek, ay içerisinde Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna Turagay ve Ekonomi Eski Bakanı Sayın Mustafa Elitaş’ı ve Kayseri AK Parti Milletvekili İsmail Emrah Karayel’i, Gıda ile Kimyasal ve Plastik ürünleri sektöründe yer alan üyelerle bir araya getirdiklerini hatırlattı.

İstanbul’da düzenlenen ICC Türkiye Tahkim Günü Uluslararası Tahkim Konferansı’na katıldıklarını söyleyen Başkan Gülsoy, konferansın oldukça verimli geçtiğini tahkim konusunda iş dünyası temsilcilerinin soru işaretlerine cevap bulunduğunu belirtti. Ayrıca Oda olarak tahkim konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ORAN ile imzalanan teknik destek sözleşme konusunun detaylarını da aktaran Gülsoy proje ile ilgili bilgiler paylaştı.

Geliştirilen proje ile aile şirketlerinin kurumsallaşarak sürdürülebilirliğini, marka ve itibar yönetiminin de gelişerek rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini ifade eden Gülsoy; “k sık dile getirdiğim üzere gelişerek büyümek için kurumsallaşmak, markalaşmak ve dışa açılmak elzem bir konudur. Türkiye ekonomisinin yüzde 90'ını aile şirketleri oluşturuyor. Gayrisafi Yurt İçi Hasıladan aldıkları pay yüzde 75'tir. Bu aile şirketlerinin yüzde 85'i ilk nesilde yok oluyor. Dördüncü nesile kalan şirket sayısı ise yüzde 3'tür.Kökleri ticarete dayanan ve sanayisiyle de adından söz ettiren Kayseri'de de aile şirketleri çoğunlukta. Maalesef aile şirketlerinin birçoğu ise en fazla 3. kuşağa kadar devam ederek sonrasında çözülmelere gidiyor. Biz de KTO olarak bunun önüne geçmek, şirketlerimizi daha da güçlü kılarak geleceğe taşınmasını sağlamak için yeni bir proje oluşturduk. Projemiz ORAN tarafından kabul görüldü. Şubat ayı içerisinde teknik destek sözleşmesine imzalarımızı attık. Bu proje ile aile şirketlerinin kurumsallaşarak sürdürülebilirliğini, marka ve itibar yönetiminin de gelişerek rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için seçkin eğitimcilerle çalışarak üyelerimizden kurumsallaşma sürecinde olan ve kurumsallaşma potansiyeli olan 100 üyemize 'Stratejik Yönetim, Ekip ve Süreç Yönetimi, Finans Yönetimi, Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi ve Kurumsallaşma Yönetimi' konularında eğitimler düzenleyecek ve Kayseri ticaret hayatında farkındalık oluşturacağız. Kayseri'yi başarılarıyla adından söz ettiren güçlü bir şehir haline getirmek için daha çok üretmeye çalışmaya ihtiyacımız var. Bunun için hep birlikte var gücümüzle çalışacak, çabalayacağız" dedi.

Başkan Gülsoy; Kayseri Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen bölgesel istişare toplantısına da değinerek 33 33 Oda ve Borsa yönetimi ile Ticaret Bakanı ve TOBB Başkanının bir araya gelerek yerel ve genel sorunlar ile bunlara ilişkin çözüm önerileri hakkında istişarede bulunulduğunu, oldukça verimli bir toplantı geçirdiklerini belirtti.

Başkan Gülsoy, istihdam seferberliği ile ilgili bilgilendirme sunumuna da yer verdiği konuşmasında TOBB ev sahipliğinde gerçekleşen 9. Sektörel Ekonomi Şurası ve istihdam seferberliği toplantısından da bahsetti. Burası Türkiye Burada İş var sloganıyla başlatılan istihdam seferberliği kampanyasının detaylarını paylaşan Gülsoy, “Bizler verilen destek ve teşviklerin içeriklerini tam araştırmadığımız için çekingen davranıyor ve tam manasıyla yararlanamıyoruz. Bu hususta önümüzdeki günlerde Odamızda Muhasebe personelimiz ve üyelerimizle birlikte konunun detayları ile ilgili eğitimler gerçekleştireceğiz. Kayseri’nin, başlatılan bu kampanyaya her zamanki gibi sahip çıkacağına ve yine en çok destek veren illerin başında geleceğine olan inancımız tamdır. Ülkemiz için çalışan, tek gayesi ülke refahı olan bir memleketin insanları olarak devletimizin yanında olacağız” dedi.

Yerel seçimleri hatırlatan Başkan Gülsoy öncesinde gerçekleşen Kayseri OSB seçimleri için adaylara başarılarak dilerken, yine Mart ayında gerçekleşecek olan Ss Kayseri Ticaret Karma Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Genel Kurulu toplantısına katılım için de üyelere çağrıda bulundu.

Seçim dönemlerinin iş dünyası için çok verimli geçmediğini belirsizlikler olduğunu ifade eden Başkan Gülsoy; “Mart sonunda yapılacak yerel seçimler içinde gece gündüz demeden memleketimiz için, ülkemiz için çalışmaya hazır muhtar ve belediye başkan adaylarımıza çıktıkları yolda başarılar diliyorum. Ayrıca bu seçimlerde Meclisimizde bulunan isimlerin de yer alması bizleri gururlandırmaktadır. Meclis üyelerimizden, bu seçimde belediye başkan adayı olan, belediye meclis üyesi adayları ve muhtar adayları olan kıymetli arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum. Rabbim emeklerini zayi etmesin, yar ve yardımcıları olsun. Seçimlerden sonra önümüzdeki 4 sene içerisinde başka bir seçimin olmaması piyasa açısından rahatlatıcı olacaktır. Seçim dönemleri belirsizlikler olduğu için ekonomi ister istemez etkilenmektedir.  Bu nedenle önümüzdeki sürecin daha rahat geçirileceğine ve 2023 hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğimize inanıyoruz” dedi..

Ülke ekonomisinin son durumundan da bahseden Başkan Gülsoy, şu an ekonomideki mevcut durumun, önceki toplantılarda ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamaları haklı çıkardığının altını çizerek; “Malumunuz olduğu üzere 2018’in 2. yarısında yaşanan sorunların ardından dövizde yaşanan dalgalanmalar toplumun her kesimini tedirgin etmişti. Bugün görmekteyiz ki finans piyasası seçimi satın almış durumda. Bunun en önemli teyidi de kur ve faizin mevcut seviyesidir.  Hatırlarsınız Eylül ayının başlarında bu sürecin geçici olduğunu, dolara takılıp kalınmaması gerektiğini söylemiştik.  Bugün geldiğimiz duruma baktığımızda haklı olduğumuzu görmek bizleri memnun etmektedir” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı Kayseri’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Gülsoy; “Sayın Cumhurbaşkanımızı şehrimizdeki yatırımlar konusunda taleplerimizi ilettik. Önümüzdeki günlerde bunların hayata geçtiğini inşallah hep birlikte göreceğiz" dedi.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy'un konuşmasının ardından, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan Şubat ayı olağan Meclis toplantısını kapattı. 

 


Kulanıcı Yorumları

Bu içerğie ait yorum bulunmamaktadır.

Yorum